1
/
of
2
Sugar Visuals Deluxe Set
Sugar Visuals Deluxe Set
Regular price
$224.95 USD
Regular price
$224.95 USD
Sale price
$224.95 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
Share
Couldn't load pickup availability
Compares the amount of sugar in 36 of the most commonly eaten foods in the American diet. Kit includes: donut, bagel, oatmeal, frosted flakes, apple juice, orange drink, premium ice cream, nonfat frozen yogurt, chocolate sandwich cookie, Hershey's kisses, strawberries, popcorn, graham crackers, rice crispy treat, vanilla wafers, animal crackers, fat free vanilla pudding snacks, strawberry Jell-O, Fudgesicle, popsicle, Snackwell's devil's food cookie, caramel popcorn, frosted strawberry poptart, Twinkie (2 test tubes), coca cola (2 test tubes), Kool-aid, lucky charms, gummy bears, skittles, chewing gum, starburst, and fruit roll-up. Deluxe teaching kit comes with an instructors guide and includes the serving, calories, fiber grams, sugar grams, carbohydrate grams and percent sugar.
View full details

Stay in the know
Follow us on social media